لغو تحریم‌های ایران از همان روز اول توافق، عاقلانه نیست

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز ۱۷ فروردین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «هنوز دربارۀ جزییات لغو تحریم‌ها توافقی صورت نگرفته است. دولت [ایالات متحده] قویا اعتقاد دارد که عاقلانه نیست تحریم‌ها همان روز اول کنار گذاشته شوند.»

پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته بود که «همۀ تحریم‌ها و شش قطعنامه شورای امنیت از روز اجرای توافق هسته‌ای لغو خواهند شد».

با این حال، وزیر امور خارجه فرانسه نیز مسالۀ زمان رفع تحریم‌های ایران را بغرنج خوانده و تاکید کرده بود که در این باره هنوز توافق نشده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، روز دوشنبه در کنفرانس خبری کاخ سفید اظهار داشت: «توافق هسته‌ای احتمالی، برای یک دوره زمانی تعیین شده نیست. بلکه به یک معنا توافقی برای همیشه است با مراحل مختلف، که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد شد. توافق نهایی با ایران بر مبنای اعتماد نیست بلکه مبتنی بر یکسری الزامات سفت و سخت، از جمله بازرسی‌های بی‌سابقه و شفافیت برنامۀ هسته‌ای ایران خواهد بود.»

پیش از این، برخی از اعضای کنگره آمریکا از جمله تعدادی از دموکرات‌ها ابراز نگرانی کرده بودند که ممکن است ایران پس از لغو تحریم‌ها به تعهدات خود پایبند نماند. اما باراک اوباما با دفاع از توافق هسته‌ای احتمالی گفته است که این فرصتی تکرارنشدنی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی و ایجاد ثبات در خاورمیانه است.

http://www.radiofarda.com/content/f9-white-house-says-not-be-wise-take-away-sanctions-iran-fay-one/26941623.html

استقبال عربستان سعودی از تفاهم هسته‌ای لوزان!

http://www.radiofarda.com/content/f9-saudi-welcomes-iran-framework-nuclear-deal/26941363.html

 

/ 0 نظر / 27 بازدید