نشست بررسی ماهیت مذاکرات هسته‌ای

در این مراسم، ابوالفضل ظهره‌وند معاون دبیر سابق شورای امنیت ملی با اشاره به رویکرد اخیر ایران در مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: در یک سال و نیم گذشته تیم مذاکره‌کننده کشورمان به عنوان معمار در دو مقولۀ اعتمادسازی و لغو تحریم‌ها بنای کار خود را قرار داد و اکنون منتظر نتیجۀ آن است.

معاون دبیر سابق شورای امنیت ملی ادامه داد: البته طرف مقابل اعلام کرده است که بحث اعتمادسازی مطرح نیست، بلکه راستی‌آزمایی مطرح است و دربارۀ تحریم‌ها معتقد است نه تنها همۀ تحریم‌ها لغو نمی‌شود، بلکه بخشی از تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای به طور موقت و مشروط بر تعهد ایران، نسبت به تعهدات آن موقتا تعلیق می‌شود.

ظهره‌وند با اشاره به موضع مسئولان سیاست خارجه کشورمان به گزاره‌برگ آمریکایی گفت: شاهد موضع‌گیری صریحی نسبت به این گزاره‌برگ نیستیم و آخرین موضعگیری دیده شده در زمینۀ اقدامات آمریکایی‌ها دربارۀ مذاکرات هسته‌ای، این بود که آقای روحانی اعلام کرد ما کاری به آمریکا نداریم و ملاک ما 1+5 است.

این در حالی است که ما در حال مذاکرات مستقیم با کدخدا هستیم! یعنی اینکه نظر آن‌ها مهم است و باید متقاعد شوند. البته 4 نفر از اعضای 1+5 نیز که با همین کشور هستند، و موضعگیری روسیه را نیز دیدیم که گزارش آمریکایی‌ها را رسما تایید کرد و خروج زودهنگام نمایندۀ چین نیز به نوعی تاییدکنندۀ این مطلب است. لذا نمی‌توانیم بگوییم کاری به آن‌ها نداریم و ملاک 1+5 است.

وی با اشاره به عدم انتشار گزاره‌برگ ایرانی گفت: مسیری که امروز در پیش گرفته‌ایم، جز هزینه چیزی برای ما نخواهد داشت. البته سکوت در مقابل گزاره‌برگ آمریکایی قطعا به نفع منافع ملی ما نیست، چون ما در مرحلۀ بعدی باید روی جزئیات مذاکره کنیم. پس باید واکنش صریحی بر روی این مسائل داشته باشیم و جای تعجب است که شاهد واکنشی در این خصوص نیستیم.

معاون دبیر سابق شورای امینت ملی با بیان اینکه به نظر می‌رسد مهندسی اینکار که از روز اول طراحی شده است، چندان بر شفافیت‌ پایه‌گذاری نشده، ادامه داد: کری پس از هر بار جلسه، به کنگره آمریکا می‌رود و گزارش می‌دهد و البته شاهد موضعگیری‌هایی هستیم. اما طرف ایرانی شفافیت لازم را ندارد و اعلام می‌کند استیضاح هم شوم مطالب را نمی‌گویم.

ظهره‌وند افزود: ذات پرونده هسته‌ای به گونه‌ای است که نمی‌توانیم بگوییم صلح‌آمیز است یا صلح‌آمیز نیست. البته مغز چرخۀ هسته‌ای نیز غنی‌سازی است و این در حالی است که مقامات آمریکایی و غرب همواره می‌گویند ما نگرانیم. پس باید از جایی شروع کنیم و از آن‌ها بپرسیم تعریف شما از غنی‌سازی چیست، و همانطور که می‌دانید غنی‌سازی به معنای ماهوی غنی‌سازی از سوی غرب پذیرفته شده نیست.

وی با اشاره به اینکه ذات پروندۀ هسته‌ای ایران بازدارنده است و ما در حال از دست دادن این بازدارندگی هستیم، اضافه کرد: این رویکرد باعث می‌شود مهار ما در آینده راحت‌تر صورت گیرد و این در حالی است که اساس لیبرال دموکراسی غرب و آمریکا بر مبنای نداشتن اعتماد استوار است. زیرا چنین تفکری قدرت‌محور است و تنها قدرت در آن حرف اول را می‌زند و ادبیات اعتماد معنا ندارد. پس نظارت آن‌ها حدی نخواهد داشت.

ظهره‌وند با اشاره به اینکه برای آمریکا و غرب آنچه اهمیت دارد طرف هسته‌ای است نه موضوع هسته‌ای، گفت: وضع تحریم‌ها علیه ایران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای نبوده است، بلکه به خاطر نگرانی‌های آمریکا از ایران است و علت تحریم‌ها نیز طرف هسته‌ای است و نه فعالیت هسته‌ای.

وی تاکید کرد: نظام ایران به عنوان گزینۀجایگزین در جهان مطرح شد و نباید به این رویکرد خدشه‌ای وارد شود. برنامۀ طرح اقدام مشترک یعنی اینکه ما پس از 10، 15 سال از آمریکایی‌ها سوال کنیم به چه تعداد سانتریفیوژ نیاز داریم، و اینجاست که آمریکا برای ما تصمیم خواهد گرفت! در حالی که، ما 35 سال بر حاکمیت ملی خودمان ایستاده‌ایم. صنعت هسته‌ای غرور ملی ماست و ملتی که غرورش گرفته شود، فروغی نخواهد داشت و هر چه خواهد بود غروب است. لذا اگر سانتریفیوژ نچرخد، نه تنها اقتصاد نخواهد چرخید، بلکه مسائل دیگر نیز از چرخش می‌افتد.

معاون دبیر سابق شورای امینت ملی تاکید کرد: مهمترین تحلیل برای آمریکا، وجه الهام‌آمیز بودن ایران است. شاید در مذاکرات کنونی طرف مقابل بخشی از تحریم‌ها را بردارد، اما در آن صورت ایران به کشوری حاشیه‌ای تبدیل می‌شود و این در حالی است که امروز ایران کشوری دارای تاثیرگذاری است.

وی در ادامه با اشاره به سخنان زیباکلام مبنی بر اینکه برخورد ما با پروندۀ هسته‌ای جناحی است، گفت: برخی می‌گویند باید هر چه ارباب می‌گوید گوش کنیم و ما در حاشیه باشیم. اما آقای زیباکلام؛ آیا به ما اجازه می‌دهند که به عنوان مثال به کارخانۀ مک‌دونالد برویم و ببینیم که آن‌ها چگونه سس درست می‌کنند. حال به آن‌ها چه ربطی دارد که ما در فردو چه کاری انجام می‌دهیم.

ظهره‌وند ادامه داد: خروجی هیئت قبلی در بحث هسته‌ای را در زمینۀ تعداد سانتریفیوژها ببینید. ما در دورۀ قبل به خانم اشتون گفتیم صنعت هسته‌ای ما بومی شده است و اگر شما می‌خواهید صنعت هسته‌ای ما را بزنید، باید جای جای ایران را هدف قرار دهید.

وی افزود: بنده به بانکداری یا پراید خودمان افتخار نمی‌کنم، اما به موشک، نانو و صنعت هسته‌ای‌مان افتخار می‌کنم.

معاون دبیر سابق شورای امینت ملی با اشاره به برخی از اظهارات زیباکلام در خصوص بیانیۀ الجزایر گفت: چرا نمی‌گویید در موضوع الجزایر خط قرمز امام رعایت نشد و برخی نامردی کردند. البته بعضی از افراد وقتی تاریخ را می‌خوانند نکات کلیدی را نمی‌گویند و بعد همه را محاکمه می‌کنند.

ظهره‌وند با اشاره به اینکه بنده مدتی در افغانستان بودم و شاهد رفتار آمریکایی‌ها هستم، گفت: برخی شناخت درستی از آمریکا ندارند و در مورد آمریکا دچار توهم شدند و با این نگاه حرکت می‌کنند. برخی با امنیت ملی بازی می‌کنند. خوب است آمریکایی‌ها را بهتر شناسیم و بفهمیم که برای آن‌ها هیچ چیز از قدرت مهمتر نیست.

وی با اشاره به خاطره‌ای از کرزای گفت: زمانی که آقای خاتمی رئیس‌جمهور بود، به من گفت موضوع هسته‌ای ما را با آمریکا حل کنید، و من در سفری شخصی برای حل مسئله هسته‌ای ایران به آمریکا رفتم. آنجا به من اعلام کردند پروندۀ هسته‌ای ایران دست رایس است و این را از او باید پیگیری کنید. وقتی با رایس جلسه داشتم، اعلام کرد مسالۀ ما با ایران اصلا هسته‌ای نیست، آن‌ها نهایتا چند بمب هم تولید کنند، ما با بمب‌های خودمان آن‌ها را نابود می‌کنیم. برای ما مهم امنیت اسرائیل و خاورمیانه است و می‌خواهیم ایران راهبرد خود را تغییر دهد.

معاون دبیر سابق شورای امنیت ملی گفت: اگر قرار شود توافقی هم انجام شود و پروتکل الحاقی هم امضا شود، تازه ما به زمان قبل برمی‌گردیم و اینجاست که آمریکایی‌ها ما را تحقیر خواهند کرد. نباید با مسائلی که با منفعت ملی ارتباط دارد، حزبی و گروهی رفتار کرد و حتی نگاه‌های انتخاباتی ما بر آن سایه بیندازد. اما مذاکره برای بقا، بر خلاف دیدگاه‌های ماست.

وی گفت: فردو برای ما بازدارندگی داشت و بسیاری ازمعادلات آمریکایی‌ها را بر هم زد و آن‌ها دنبال زدن آن بودند. بنابراین آن‌ها آنقدر که دنبال حذف آن هستند، از نطنز حرفی نمی‌زدند.

ظهره‌وند در پایان خطاب به زیباکلام اظهار داشت: ساحت چنین نشست‌هایی در دانشگاه، دور از بیان و اظهارات پوپولیستی است. اینکه اعلام کنیم اول توسعه سیاسی است و بعد توسعه اقتصادی حرف نادرستی است، و همه می‌دانند این دو در کنار هم ایجاد می‌شوند.

 

محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران

وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: باید از خودمان بپرسیم برای آمریکایی‌ها وضع فعلی که توافق صورت بگیرد و این بحران حل شود مطلو‌ب‌تر است و یا اینکه پروندۀ هسته‌ای کج دار و مریز طی شود. مانند وضعیتی که بعد از توافق ژنو تا امروز می‌بینیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: برای آمریکایی‌ها این شکل از مذاکره که بحران ادامه داشته باشد و مذاکره کش‌دار طی شود، مطلوب‌تر است. چون آمریکایی‌ها اگر بگویند با مذاکره مخالفیم، باید در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشند. به خاطر همین، دربارۀ مخالفت با مذاکرات حرفی نمی‌زنند و دوست دارند مذاکرات به همین شکل  ادامه پیدا کند. اکنون اگر توافق انجام شود، به معنای به رسمیت شناختن مسئله‌‌ای است که با آن مخالف بودند و آن‌ها موافق چنین موضوعی نیستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: آمریکایی‌ها از وضعیت موجود بهترین استفاده را می‌برند. اما اروپایی‌ها مخصوصاً‌ آلمانی‌ها به توافق اعتقاد بیشتری دارند و در گذشته هم با تحریم‌های آمریکا خیلی همسو نشدند. چون تجارت‌های خوبی با ایران داشتند. آمریکایی‌ها بارها گفته‌اند که ما به ایران فشار آورده‌ایم، ولی اثری نداشته است. اما از آن طرف برخی مسئولان می‌گویند که تحریم‌ها به ما فشار آورده است. به همین خاطر مشخص است که آمریکا نمی‌خواهد این ابزار موثر و تاثیرگذار را کنار بگذارد.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها یک محور شرارت درست کردند و گفتند جامعۀ جهانی باید نسبت به این محور شرارت واکنش نشان دهد. کشوری که آمریکا به عنوان محور شرارت معرفی می‌کند، سال‌هاست حاضر به بازدهی به آمریکایی‌ها نشده و آن‌ها از اینکه امروز ایران در مقابل آن‌ها به مذاکره می‌نشیند، راضی هستند. تا وقتی که ایران پشت میز مذاکره نشسته و برای رفع تحریم‌ها تلاش می‌کند، بهترین حالت برای تداوم برتری آمریکا است. آمریکایی‌ها در مباحثی که با ایران داشته‌اند، تا به حال هیچ وقت این چنین احساس سرخوشی نکرده‌اند.

کوشکی در ادامه تاکید کرد: زیباکلام می‌گوید که فقط مهندس بازرگان مخالف تسخیر لانه جاسوسی بود. اینطور نیست، آیت‌الله مهدوی کنی نیز مخالف اینکار بود و اینکه زیباکلام می‌گوید تا قبل از توافق ژنو کسی جرأت مخالفت با بحث هسته‌ای نداشت هم درست نیست. من موافقم که در گذشته خیلی‌ها دیکتاتورمابانه تصمیماتی گرفته‌اند و کسی هم جرأت نکرد با آن‌ها مخالفت کند. ولی چه کسی بود که بدون مصوبۀ مجلس، دستور داد ان.پی.تی را بپذیرید و چه کسی با روس‌ها قرارداد سنگینی برای نیروگاه بوشهر امضا کرد. در مواقعی دولت‌هایی بوده‌اند که با دیکتاتوری رفتار می‌کردند و خود را از نظام نمی‌دانستند. کسانی که در این مملکت خود را موازی نظام قرار دادند و هر کاری توانستند کردند، در صورتی که ملت و مجلس خبر نداشت.

وی افزود: می‌خواهیم بدانیم نان هسته‌ای را چه کسی در سفره مردم گذاشت. چرا آقای زیباکلام یقۀ آن‌ها را نگرفت و حال از ما که بی‌سواد و جهنمی هستیم، پاسخ می‌خواهد! بد نیست که خاطرات عباس عبدی را بخوانیم، تا بدانیم در زمان چه کسی و به چه جرمی در حبس و در کنار اراذل و اوباش بوده است، آن هم به خاطر انتقاد از دولت. باید گفت، رزم‌آرا بخواب که صادق زیباکلام و دوستانش بیدار هستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد:‌ آیا می‌دانید در کدام دوره گفتگوی انتقادی با اروپا بدون اجازۀ ملت و مجلس صورت پذیرفت و آیا می‌دانید در چه دوره‌ای نشریۀ «بیان» محتشمی را بستند.

 

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران

وی گفت: به نظر می‌رسد کارویژۀ هسته‌ای برای برخی در کشور ما این است که از آن به عنوان ابزاری برای آمریکا‌ستیزی استفاده کنند و برای یک تفکر سیاسی خاص در مملکت اصلی‌ترین، مهمترین و جدی‌ترین کارویژۀ هسته‌ای این بوده است که از آن به عنوان ابزاری برای آمریکاستیزی استفاده کند.

این با اشاره به اینکه معتقدم بسیاری از انتقادتی که به لوزان از جانب منتقدان مطرح می‌شود، تا حد زیادی درست است، عنوان کرد: فعالیت‌های هسته‌ای ما در 12 سال گذشته تا بیانیه لوزان، فراز و نشیب‌های مختلفی داشته است. با این وجود، دارای تشابهاتی نیز هست. در تمام مواردی که این رویکرد وجود داشت، تنها نظر نظام پیش می‌رفت و کسی اجازۀ مخالفت با آن را نداشت. بنده دست منتقدان مذاکرات هسته‌ای را می‌بوسم که با اجتماع سال گذشتۀ خود در آبان ماه گذشته در سفارت آمریکا و در جمع دلواپسان، باعث شدند نظر دیگری نیز در بحث هسته‌ای مطرح شود و تفکر دیگری غیر از چیزی که در کشور بود، عنوان شود.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: معتقدم در بسیاری از وقایعی که از گذشته تاکنون در کشور ایجاد شده است، نخبگان و صاحب‌نظران دانشگاهی حق اظهارنظر نداشتند و تنها نظری که مطرح می‌شده، نظر نظام بوده است؛ که حاصل آن نیز خیلی خوب بیرون نیامده، چنانچه حاصل صنعت هسته‌ای ما تنها چیزی مثل فردو شده است!

وی افزود: باید در مسائل کلان مملکتی از همۀ نخبگان و مردم نیز اظهارنظر خواست و نمی‌شود تنها نظر نظام حاکم شود. چرا که نتیجۀ آن این می‌شود که پس از 12 سال از فعالیت‌های هسته‌ای ما، هنوز صورت مسئله را برای مردم به درستی مطرح نکردیم.

این استاد دانشگاه تهران با طرح این سوال که چرا آمریکا و غرب با برنامۀ هسته‌ای ایران مخالف هستند، گفت: شاید پاسخ افرادی مانند آقای کوشکی و دوستانشان این باشد که، هسته‌ای ایران را آقای دنیا می‌کند و باعث پیشرفت علمی فراوان کشور و بالا رفتن جایگاه ایران می‌شود. اما معتقدم هیچکدام از این دلایل برای مخالفت غرب و آمریکا با برنامۀ هسته‌ای ایران یکی نیست. زیرا پاکستان، هند و کره شمالی که فناوری هسته‌ای دارند، به چنین جایگاه بالایی دست پیدا نکرده‌اند!!

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه بنده با بخش صحبت‌های آقای ظهره‌وند در خصوص اینکه ایران سرمشقی برای جهان دارد و آمریکایی‌ها برای مخالفت با آن، با هسته‌ای ما مخالفند و آن را قبول ندراند، گفت: برای من جای سوال است، نظامی که شما می‌گویید برای جوانان لبنان و فلسطین الهام‌بخش بوده است، چرا برای جوانان خود نتوانسته است الهام‌بخش باشد.

زیباکلام با اشاره به اینکه، درست است باید رزم‌آرا بخوابد که صادق زیباکلام بیدار است، ادامه داد: صادق زیباکلام بیدار است، زیرا او جزو معدود کسانی بود که ادعا می‌کرد صنعت و انرژی هسته‌ای را که چند سال است شیرازه و هستی مملکت را به پای آن ریخته‌اید، به چه درد می‌خورد به جز اینکه از آن به عنوان ابزاری برای آمریکاستیزی استفاده کنید. مشخص نیست که در این چند سال چقدر صرف انرژی هسته‌ای شده است!

این استاد دانشگاه تهران افزود: هسته‌ای برای برخی بت شده است تا از آن بهره برداری کنند. شما اورانیوم و انرژی هسته‌ای را بت و گوساله سامری کرده‌اید که هیچکس نمی‌تواند به آن نزدیک شود.

http://www.usviewer.com/fa/content/26055

http://www.asriran.com/fa/news/392682/%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%AD-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B8%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%BA-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D9%88%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%88-%D8%B8%D9%87%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%E2%80%8C%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86

/ 0 نظر / 14 بازدید