آمریکا و برنامۀ هسته‌ای ایران

شبکۀ مستند سیما - خاطرات دکتر اکبر اعتماد:

شاه مرا خواست و گفت: اکبر، مشکل چیه؟

گفتم: سرنوشت و آیندۀ ممالک دنیا، بستگی به داشتن و یا نداشتن همین فناوری نو دارد. نمی‌توانیم در برابر خواست‌های آمریکا کوتاه بیاییم و برنامۀ هسته‌ایمان را محدود کنیم.

سپس تا 4 سال آینده (پاییز 57) که من مسئولیت داشتم، توافق‌نامۀ مورد درخواست آمریکا را امضاء نکردم و شاه هم تا آخرین لحظه از من حمایت کرد. ما نوکر نبودیم.

 

آری، دکتر اکبر اعتماد طوری در برنامۀ بی‌بی‌سی (1391) از برنامۀ هسته‌ای ایران دفاع کرد که مجری گفت: ظاهرا شما بمب می‌خواهید!

اعتماد پاسخ داد: «شما مشکلی دارید؟ ما نه تنها اکنون نباید پروتکل الحاقی را امضاء کنیم. بلکه حتی نفر قبل من نیز نباید در سال 1968، ان‌پی‌تی که یک معاهدۀ تبعیض‌آمیز است را امضاء می‌کرد».

 

سال 1383:

علی‌اکبر صالحی، پروتکل تحمیلی الحاقی را از طرف ایران امضاء کرد و متعاقب آن نیز تمام مراکز هسته‌ای کشور بنا به خواست سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) که به نمایندگی آمریکا، وزرای امور خارجه‌شان در ایران حضور یافته بودند، مُهر و موم (پلمب) شد.

«صالحی» وزیر امور خارجه احمدی‌نژاد شد، و با روی کار آمدن بنفش‌ها، دوباره به شغل سابقش منصوب گردید تا برنامه‌های محدودکنندۀ سال 1383 را تکمیل کند.

پس از پذیرش نابودی قلب اجاق هسته‌ای (رآکتور) آب سنگین اراک، ادامۀ نمایشی کار مرکز فردو، نابودی اورانیوم‌های راهبردی 20 درصد، کاهش درصد غنی‌سازی به 3.67، خروج 98 درصد ذخایر اورانیوم از کشور، محدودیت فاجعه‌بار نطنز (دیگر حتی توان تامین سوخت نیروگاه بوشهر را نیز نخواهد داشت)، پذیرش بازرسی‌های فراتر از پروتکل الحاقی و...

علی‌اکبر صالحی اعلام کرد:

بعد از این، همۀ این مراکز پیشرفته‌تر از قبل به کارشان ادامه خواهند داد و برای مثال تعداد نوترون‌های اراک خیلی بیشتر خواهد شد!

 

نتیجۀ اخلاقی:

کری «منگل» بود که 70 بار عرض اقیانوس اطلس را طی کرد. فقط برای اینکه، صنعت هسته‌ای ما تعداد نوترون‌هایش خیلی بیشتر بشود!

من گاهی فکر می‌کنم این روزها دارم با آسمان حرف می‌زنم.

واقعا ذره‌ای شرف توی وجود این مردم مانده تا این چیزها را درک کنند؟

واقعا مانده؟

/ 1 نظر / 24 بازدید
آنتی گورباچف

مرکز خدمات ایرانسل در استانهای در استان‌‌های آذربایجان‌شرقی، غربی، اردبیل، زنجان، قزوین و همدان همزمان با گویش آذری نیز در اختیار مشترکان است. .............. قدمی دیگر برای تضعیف زبان ملی!