بی‌مسئولیتی مجریان حصر در دوران روحانی

این نمایندۀ پیشین مجلس شورای اسلامی در بخشی از نامه‌اش که روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت منتشر شده با «منفعل و بی‌مسئولیت» خواندن وزارت اطلاعات، خطاب به محمود علوی، نوشت: «در دوران وزارت وزیر پیشین، رابطی وجود داشت که حداقل می‌توانست در باب مسائل جزیی تصمیم‌گیری کند و یا تصمیم مقامات تصمیم‌سازشان را اعلام کند. اما در حال حاضر، به دلیل انفعال و یا بی‌مسئولیتی وزارت اطلاعات، نه رابط مؤثری در مکان حصر وجود دارد و نه راهی برای حل و فصل بدیهی‌ترین مسائل. آیا بعد از ۲۱ ماه از زمان جلوس جنابعالی بر وزارت اطلاعات، می‌توان انتظار اعمال معیار وزیر پیشین اطلاعات را داشت؟ همانطور که مطلعید، در پنجمین سال حصر و حبس هستیم که مجری اعمال آن از ابتدا وزارت اطلاعات بوده است؛ بیش از بیست و یک ماه از این حصر توسط دستگاه امنیتی دولت تدبیر و امید و با مدیریت جنابعالی اجرا گردیده و بر خلاف تصور عموم، تغییر دولت نه تنها تغییری در روند اجرایی حصر ایجاد نکرد، بلکه در عمل شاهد بی‌مسئولیتی بیشتری از سوی مجریان این حصر بوده و هستیم. در این نامه، هدف ندارم به این رفتارها و یا حتی ماهیت این حصر و حبس ورود کنم، بلکه می‌خواهم توجه جنابعالی را به روش اجرای این فعل، در زمان مسئولیت‌تان جلب کنم.»

فاطمه کروبی در ادامه این نامه با تأکید بر اینکه «فقدان معیار قانونی و اجرایی» ویژگی این حصر محسوب می‌شود، آورده است: «برخورداری محصورین از حقوق اولیه، همواره منوط شد به تصمیم افرادی که مأموران امنیتی از آنان با عنوان «مقامات بالا» نام برده و می‌برند؛ مقامات ناشناخته‌ای که بعد از ۵ سال هنوز باید در باب جزیی‌ترین مسائل درون حصر تصمیم بگیرند. هرگاه به این روند معترض می‌شویم، مأموران امنیتی حاضر در منزل که اتفاقاً افراد متینی هستند، با سلب مسئولیت از خود می‌گویند «مقامات بالا باید تصمیم بگیرند».

یکی از مطالبات حامیان از حسن روحانی در انتخابات سال 92، و نیز یکی از قول‌ها و شعارهای انتخاباتی او در آن زمان٬ برچیدن حصر مهدی کروبی٬ میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بوده است.

فرزندان مهدی کروبی در چهارمین سالگرد بازداشت خانگی پدر خود، با انتقاد از حسن روحانی، او را به عدم پایبندی به وعده‌های انتخاباتی خود برای رفع حصر متهم کرده بودند. در همین رابطه، بهمن‌ماه سال گذشته، محمدحسین کروبی، فرزند مهدی کروبی در مصاحبه‌ای با نشریه تایمز لندن اعلام کرد که حسن روحانی تلاشی برای رفع حصر نمی‌کند.

http://www.radiofarda.com/content/f16-iran-fatemeh-karobi-to-mahmood-alavi-house-arrest/26991305.html

/ 0 نظر / 19 بازدید