عربستان: نمایش قدرت آمریکا، ایران را متوقف می‌کند!

در یکی از اسناد ویکی‌لیکس، به ضیافت نهار سفیر عربستان در آمریکا برای جانشین سفیر آمریکا در عربستان و عناد مقامات این کشور با ایران اشاره شده است. این سند در 20 نوامبر سال 2007 تنظیم شده است.

در این سند ویکی‌لیکس آمده است: در روز 20 نوامبر، سفیر عربستان در آمریکا، جانشین سفیر (آمریکا) و معاونانش را به اقامتگاه خود در ریاض برای نهار دعوت کرد. عادل الجبیر موضع تندی علیه ایران اتخاد کرد.

وی گفت: بعید است که هر تحریم اقتصادی در آینده نزدیک برای جلوگیری از ایران جهت دستیابی به تسلیحات هسته‌ای کافی باشد.

الجبیر ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران(!) را برای عربستان یک فاجعه خواند. او به جانشین سفیر (آمریکا) گفت: حالا زمان مقابله با ایران است.

وی گفت ایران عامل مشکلاتی است که آمریکا و عربستان در سال‌های اخیر با آن در منطقه مواجه شده‌اند(!) و هیچ کس تا حالا جلوی آن‌ها نایستاده است.

وی گفت: آمریکا باید به طور موثر با دخالت ایران در منطقه مقابله کند. الجبیر ادعا کرد که مذاکرات اخیر، ایران را تشویق کرده است. زیرا این مذاکرات، تفکر و عقیدۀ حکومت ایران را مبنی بر اینکه جایگاه آمریکا در منطقه در حال تضعیف است، تقویت کرده است. وی گفت: دو سال پیش زمان گفتگو با ایران بود، نه الان.

(در ادامۀ این سند) سفیر عربستان گفت: ایران از زمان انقلاب 1357 واکنش‌هایی با قدرت و قاطعیت داشته تا آشتی‌جویانه.

الجبیر گفت: تنها یک بار نمایش قدرت آمریکا، باعث توقف سیاست‌های توسعه‌طلبانۀ ایران و برنامۀ هسته‌ای این کشور می‌شود!

وی افزود: روشن است که برنامۀ هسته‌ای ایران برای تولید سلاح‌های هسته‌ای است!

وی همچنین به توانایی تحریم‌های اقتصادی برای جلوگیری از ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای مطمئن نبود.

در ادامۀ این سند (ویکی‌لیکس) آمده است: به نظر الجبیر، از وقتی که تهران دارای 3000 سانتریفیوژ شد، این کشور توانایی ساخت بمب اتمی را در مدت 3 سال دارد.

وی گفت: مسئولان سعودی می‌ترسند که تغییرات آتی دولت و نتیجۀ انتخابات آمریکا، به ایران فرصت کافی برای کامل کردن چرخۀ سوخت هسته‌ای را بدهد.

الجبیر اضافه کرد که تحریم‌های اقتصادی، حداقل در حالت کنونی، ممکن است برای جلوگیری از پیشرفت سریع ایران در خصوص سلاح هسته‌ای کافی نباشد. اما تحریم‌های سخت‌تر ممکن است که جواب دهد.

سفیر عربستان در آمریکا گفت: دو مانع بزرگ برای متوقف کردن برنامۀ هسته‌ای ایران از طریق تحریم‌های سازمان ملل، چین و روسیه هستند.

الجبیر در خصوص روسیه گفت: باید پاچه‌خواری پوتین را کنیم. روس‌ها می‌خواهند که مثل ابرقدرتی که فکر می‌کنند هستند، با آن‌ها رفتار شود.

عادل الجبیر گفت: از نگاه پوتین، او رهبر دومین کشور قدرتمند دنیاست، و هنوز آمریکا از او به خاطر انتخابات و حقوق بشر انتقاد می‌کند.

وی گفت: برای کسب همکاری روسیه در مورد تحریم‌ها علیه ایران، نیاز است که چنین نگرانی‌هایی کنار گذاشته شود و بر روی چیزهای مهم و ضروری تمرکز شود که ایران را متوقف کند.

سفیر آمریکا در عربستان همچنین توصیه کرد که در خصوص چین هم چنین رویکردی اتخاذ شود.

الجبیر گفت: عربستان می‌تواند نقش خود را در این قضیه با رشوه دادن به روسیه و چین ایفا کند.

وی گفت: عربستان می‌تواند به روسیه پیشنهاد همکاری در حوزۀ انرژی و توافقات اقتصادی را دهد تا این کشور بتواند هر ضرری را که به خاطر کاهش رابطه با ایران متحمل می‌شود، جبران کند.

عادل الجبیر گفت: ما چنین کارهایی را می‌توانیم انجام دهیم، اما نمی‌توانیم به آن‌ها مشروعیت و احترام بدهیم.

وی در ادامه گفت: تنها شما (آمریکا) می‌توانید اینکار را انجام دهید.

سفیر آمریکا در عربستان گفت: روابط قوی با چین می‌تواند کلید توقف ایران در دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد.

 

توضیح سند ویکی‌لیکس:

دیدگاه‌های عادل الجبیر به عنوان یک مشاور بلندپایۀ سلطنتی در طی 8 سال گذشته، دنباله‌رو سیاست پادشاهی سعودی است. اظهارات او مشخص می‌سازد که نگرانی‌های سعودی در خصوص برنامۀ هسته‌ای ایران در حال افزایش است و اعتماد دولت سعودی به توانایی تحریم‌های اقتصادی کنونی برای تغییر رفتار ایران، محدود باقی می‌ماند.

وی همچنین به نظر می‌رسید که معتقد است تحریم‌های سخت‌تر بر روی ایران ممکن است جواب دهد، مخصوصا اگر روسیه و چین هم همکاری‌شان به دست آید، اما اینکار هزینۀ زیادی دارد.

http://www.entekhab.ir/fa/news/41330

/ 1 نظر / 13 بازدید
نرگس

با سلام ودرود وتبریک عید نوروز وب خوبی دارین انشاالله زیر سایه خداوند متعال موفق وپیروز باشید به وب منم که با موضوع مباحث تخصصی درباره ی سایتهای همسریابیه سری بزنید ودر ضمن اگه لطف کنیدووبلاگ منوبا عنوان سایت همسریابی یا همسر یابی لینک کنید ممنون میشم ومن هم شما رو لینک خواهم کرد با ایمیل درارتباطیم یا علی"""