گزینۀ نظامی علیه ایران همچنان به قوت خود باقی است!

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال مارتین دمپسی روز پنجشنبه ۲۷ فروردین در یک کنفرانس خبری گفت: «ما سال‌هاست که از ظرفیت سامانه‌ای که به ایران فروخته می‌شود، خبر داریم و در همۀ طرح‌ها و برنامه‌هایمان نیز این مسئله را در نظر داشته‌ایم».

وی تاکید کرد: اگرچه ایالات متحده به دنبال راه‌حلی سیاسی است تا اطمینان حاصل کند ایران نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد، اما اگر این راه‌حل به شکست انجامد، رییس‌جمهوری آمریکا همچنان گزینۀ نظامی را در دسترس دارد.

تصمیم مسکو برای واگذاری سامانۀ موشکی اس-۳۰۰، با واکنش منفی ایالات متحده مواجه شده است. به طوری که، وزیر امور خارجه این کشور در تماس تلفنی با همتای روسی خود، نگرانی‌های واشنگتن در این باره را با وی در میان گذاشت.

در همین حال، اتحادیه اروپا نیز به انتقاد از این تصمیم مسکو پرداخت و هشدار داد که واگذاری سامانۀ موشکی اس-۳۰۰ به ایران، می‌تواند به بی‌ثباتی در منطقه بینجامد.

هلگا اشمیت، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری روسی اینترفکس اظهار داشت: اتحادیه اروپا اگرچه این اقدام مسکو را ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل نمی‌داند، اما نسبت به آن نگران است. به ویژه، با توجه به افزایش تنش‌ها در منطقه و تاثیری که انتقال این سامانه به ایران می‌تواند در بی‌ثباتی منطقه بگذارد.

وی سپس عنوان کرد که این تصمیم روسیه امر جدیدی نیست، بلکه سابقه داشته و اتحادیه اروپا نیز در گذشته نگرانی‌های خود را در این باره ابراز کرده است.

ماجرای سامانۀ اس-۳۰۰ و فروش آن به ایران، به قرارداد سال ۲۰۰۷ میان تهران و مسکو برمی‌گردد که ۸۰۰ میلیون دلار ارزش داشت. اما روسیه به دنبال قطعنامه سازمان ملل متحد علیه ایران در سال ۲۰۱۰، از واگذاری این سامانۀ موشکی به تهران خودداری کرد، تا چند روز پیش که ولادیمیر پوتین با صدور فرمانی تحویل این سامانه به ایران را مجاز اعلام کرد.

آقای پوتین روز پنجشنبه در یک برنامۀ رسانه‌ای گفت: با توجه به پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران، روسیه دلیلی برای ادامۀ ممنوعیت واگذاری این سامانه به تهران نمی‌بیند.

http://www.radiofarda.com/content/f9-us-military-option-iran-intact-despite-russian-missiles-us-general/26962099.html

/ 0 نظر / 12 بازدید